A gyakorlásról

A gyakorlás fázisai

A gyakorlatok elsajátításának 5 egymásra épülő fázisa van:

1. fázis, a MEGÉRTÉS: megérteni a gyakorlatot.

2. fázis, a TANULÁS: megtanulni a gyakorlatot – amíg hiba nélkül, jól el nem tudjuk játszani. Ennél a fázisnál még NE használj metronómot, a fő fókusz a mozdulatok helyes kivitelezésén és szépségén van.

3. fázis, a GYAKORLÁS: gyakorolni a gyakorlatot – amíg nem tudjuk úgy eljátszani, hogy akarattal is nehéz legyen hibásan eljátszani. Ettől a gyakorlattól fogva amikor csak lehet, használj metronómot.

4. fázis, a JÁTÉK: zeneként játszani a gyakorlatot – amíg ki nem tudjuk magunkat fejezni vele.

5. fázis, ha olyan a gyakorlat, akkor zenei közegben tudatosan alkalmazni, vagy megkeresni, az elemei hol jelennek meg a játékunkban.

A gyakorlás olyan, mint az autóvezetés: először minden aspektusra tudatosan figyelni kell, végül minden magától megy és a vezetés élvezetére, a táj szépségére figyelünk. Ezt a folyamatot nem lehet megkerülni, nincs rövidebb út!

Fontos, hogy ne rögzüljenek hibás mozdulatok, mert kijavítani őket nagyon nehéz, mégpedig egy okból kifolyólag: az kijavított tudás sokszor nem újdonságként írja felül a régi rosszat, hanem bekerül mellé. Néha két-három tudás is vonatkozik ugyanarra a dologra a fejünkben, ezért fordul elő, hogy amíg otthon szárnyalunk, próbán, vagy emberek előtt már kifejezetten rosszul játszunk. Ez különösen igaz, ha a rossz mozdulatok már mélyen rögzültek. Ilyenkor a rossz szokások későbbi korrekciója időigényes és kihívásokkal teli. Ezért fontos a helyes technika korai elsajátítása. Szerencsére megfelelő gyakorlással a jó mozdulatok erősödnek, a rosszak pedig gyengülnek, akár a helyes technikával felül is íródhatnak.


Hogy gyakorolj?

A modern tudományos kutatások rámutatnak arra, hogy a gyakorlás minősége és struktúrája gyakran fontosabb, mint a mennyisége. Sajnos bizonyos mennyiséget nem lehet megspórolni, de mindig fontos, hogy okosan tanulj gitározni. Az ideális gyakorlási rend, rendszeresség és időtartam változhat egyén szerint, de vannak általános irányelvek, amelyek segítenek a hatékony fejlődésben.

  1. Rendszeresség: a napi gyakorlás biztosítja az állandó fejlődést és segít megszilárdítani a tanultakat.
  2. A gyakorlás időtartama: rövid, de gyakori gyakorlási szakaszok hatékonyabbak, mint a hosszú, kimerítő gyakorlási idők. 20-30 perces gyakorlási blokkok ajánlottak, amelyeket szükség szerint ismétlünk a nap folyamán.
  3. Tudatos gyakorlás: reális, konkrét célok kitűzése a komfortzónánkon kívül, lebontva a nagyobb feladatokat kisebb lépésekre, amelyeken koncentráltan dolgozz. A lényeg, hogy kerüld el a robotpilótát, aki kikapcsolja a zenei gondolataidat – könnyű észrevenni, amikor átveszi az irányítást: mindenféléről elkezdesz gondolkozni.
  4. Pihenőidők: a pihenőidők beiktatása a gyakorlási szakaszok között segít megelőzni a motivációvesztést és a túlterhelést. A pihenőidők alatt az agy feldolgozza és integrálja az újonnan tanult információkat.
  5. Változatosság: a gyakorlás változatossága segít fenntartani az érdeklődést és megakadályozza, hogy a gyakorlás unalmassá váljon. Ez magában foglalja különböző technikák, stílusok vagy darabok gyakorlását, és lazán összekapcsolódik a gyakorlaton belüli változatossággal is.
  6. Célok és mérföldkövek: a konkrét, elérhető célok meghatározása segít látni a haladást és fenntartani a motivációt. A gyakorlás céljainak meghatározása segít abban, hogy motivált és fókuszált maradj. A tanulási terv kialakításakor felállítjuk a rövid- és hosszútávú célokat, és ezeket használjuk iránytűként a gyakorlás során.
  7. Értékelés: saját magad megfigyelése (lásd alább) és az általam nyújtott visszajelzések segítenek felmérni a fejlődést és azonosítani a javítandó területeket.
  8. Mentális gyakorlás: a mentális gyakorlás, amikor a képességeken vagy a darabokon gondolatban dolgozunk, hatékony módszer lehet a készségek fejlesztésében, különösen, ha a fizikai gyakorlás nem lehetséges.

A lényeg az, hogy a gyakorlás strukturált, tudatos és célirányos legyen.


További hasznos javaslatok

Minden gyakorlás, sőt gitározás előtt hangold fel a gitárt! Furcsa lehet ezt külön kiemelni, de hidd el, sokszor nem is olyan magától értetődő.

Mindig erősítővel gyakorolj! Az erősítő fontos összetevője az elektromos gitár hangzásának. Mivel a gitár reakcióinak megélése más vele, így a technikák elsajátítása nehézségekbe ütközhet nélküle.

Ha befeszül a kezed, rögtön állj meg a gyakorlással, és a tanult technikával lazítsd ki. Az izomfeszültség sokszor annak a jele, hogy nem jól csinálod, amit csinálsz, ezért összpontosítsa technika javítására, nem csak a gyakorlás megszakítására. Fontos megjegyezni, hogy az izomfeszültség néha a gyakorlás intenzitásából, a stresszből, vagy a helytelen testtartásból ered. Ezeket az okokat is ki kell szűrni és megfelelően kell kezelni őket.

Használd bátran a gyakorlatok különböző változatait! Minden gyakorlatnál megmutatom, milyen lehetőségek rejlenek bennük, a legfontosabb: sose legyen unalmas.

Figyelj a technikai tisztaságra. Épp ezért először mindent lassan és alaposan gyakorolj, majd gyorsítani a tempón.

Vedd fel, hallgasd vissza! Egy egyszerű, telefonos hangrögzítő is elég, de sokat lehet tanulni, ha egy stúdiószoftvert használsz erre a célra.

Nézd magad tükörben! Olyan, mintha egy furcsa idegent látnál, hisz nem a megszokott szögből látod magad, miközben a testi érzeteid ugyanazok. Otthoni segítségként meglepően hatékony módszer a helyes kéztartások és a mozdulatok gördülékenységének kialakításához, ám nem pótolja az oktatói visszajelzést.

Amikor csak lehet (és szükséges) használj metronómot! A metronóm használata segít a megfelelő time (időzítés) kialakításában, a tempótartás és a ritmikai érzék fejlesztésében.

Figyelj a visszajelzésekre! Kövesd az oktatód instrukcióit, sokkal átfogobban átlátja, honnan haladsz hova, és éppen hol tartasz. Valamint, az aktuális gyakorlatokon hol kell javítani ahhoz, hogy az a fejlődésedet szolgálja.

Ha van lehetőséged zenekarban játszani, bátran vágj bele! Segít megtanulni, hogyan működj együtt más zenészekkel, és hogyan alkalmazkodj különböző zenei helyzetekhez.

Elemezd a „nagy nevek” videóit és hangfelvételeit, akkor is, ha nem esnek egybe a kedvenceiddel. Különböző technikákkal és megoldásokkal ismerkedhetsz meg, amelyeket összehasonlíthatsz a sajátoddal. Ez segíthet megérteni a mögöttük rejlő közös dolgokat, a köztük lévő különbségeket, és még inspirációt is nyújthatnak.

Hallgass sok zenét!


És még valami

Saját tapasztalatom, hogy minnél nyitottabbak vagyunk, annál könnyebben lehet zenét is tanulni. Van egy bevált módszerem: olyanról tanulok, olyanról olvasok, ami kívül esik a komfortzónámon, a közvetlen érdeklődési területemen, vagy új megközelítése egy olyan dolognak, amivel már régóta nem foglalkoztam. Fontos, hogy a téma ne zenei téma legyen, mert az már a zenetanulás része. Legyen szó politológiáról, dinoszauruszokról, irodalomelméletről vagy kelt tésztákról, segít rugalmasan tartani az agyat.

Ennek sokkal zenespecifikusabb változataként érdemes a komfortzónán kívül zenét hallgatni.